Komitet problemowy KPZK przy Prezydium PAN w kadencji 2019-2022 zamierza kontynuować działalność na rzecz racjonalnego zagospodarowania przestrzennego kraju.
Działalność Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju koncentruje się na: formułowaniu podstaw teoretycznych i metodologicznych kształtowania przestrzeni; poznawaniu rzeczywistych mechanizmów przekształceń przestrzennych oraz określaniu koncepcji prognoz, strategii i polityk oraz programów przestrzennego zagospodarowania.
Szczegółowy plan pracy na kadencje 2019-2022
Do zadań Komitetu należy podejmowanie działań służących rozwojowi problematyki naukowej, dla której Komitet został utworzony oraz wykorzystanie jej osiągnięć dla dobra kraju.
W szczególności do zadań Komitetu należy (wyciąg z Regulaminu):
- Współdziałanie z władzami publicznymi w sprawach dotyczących ocen stanu, poziomu, priorytetów badawczych i kierunków rozwoju reprezentowanej problematyki, w szczególności stała współpraca z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju w zakresie planowania przestrzennego oraz poszukiwania najlepszych rozwiązań zintegrowanego planowania rozwoju.
- Współpraca z Głównym Urzędem Statystycznym w zakresie badań nad rozwojem regionalnym i lokalnym oraz w zakresie rozwoju systemów monitorowania w sferze zagospodarowania przestrzennego i rozwoju Banku Danych Lokalnych.
- Współpraca z Pełnomocnikiem Rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego m.in. dzięki powołaniu interdyscyplinarnego zespołu ds. badania ekonomiczno-społecznych skutków tego przedsięwzięcia w wymiarze przestrzennym, regionalnym i lokalnym.
- Opiniowanie strategicznych dokumentów z zakresu polityki regionalnej i merytoryczny udział w doskonaleniu metodologii z zakresu planowania i prowadzenia polityki regionalnej.
- Analiza i ocena stanu reprezentowanej problematyki naukowej, wypowiadanie się w sprawach polityki naukowej państwa, szczególnie kierunków rozwoju i priorytetów w zakresie reprezentowanej problematyki.
- Działania na rzecz pełnego wykorzystania możliwości jakie stworzyło wydzielenie dyscypliny naukowej geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna oraz architektura i urbanistyka, przy jednoczesnym zachowaniu interdyscyplinarnego charakteru Komitetu.
- Współdziałanie w upowszechnianiu wyników badań i prac naukowych oraz wprowadzaniu do praktyki społecznej i gospodarczej rezultatów, organizowanie w tym celu m in. dyskusji i konferencji naukowych.
- Inicjowanie badań naukowych, we współpracy z Polską Akademią Nauk i z Wyższymi Uczelniami.
- Opracowywanie, na zlecenie organów rządowych, władz Polskiej Akademii Nauk i z własnej inicjatywy, ekspertyz oraz doradztwo naukowe i przedstawianie opinii naukowych w sprawach objętych zakresem działania Komitetu i problemów szczególnie ważnych dla społeczno-gospodarczego i kulturowego rozwoju kraju.
- Ocena i wypowiadanie się w sprawach poziomu i potrzeb wydawnictw naukowych oraz prowadzenie działalności wydawniczej przez publikowanie wydawnictw Komitetu.
- Analiza i ocena programów nauczania, wypowiadanie się w sprawach kształcenia kadr naukowych oraz prowadzenie działań aktywizujących udział kadry naukowej w życiu naukowym kraju i zapewniających rozwój tej kadry.
- Prowadzenie współpracy międzynarodowej, w tym w szczególności w ramach organizacji ERSA i AESOP.
- Zgłaszanie i opiniowanie wniosków do nagród naukowych.
- Współpraca z Towarzystwem Urbanistów Polskich i innymi Instytucjami naukowymi.
- Inne sprawy zlecone przez władze Akademii lub podejmowane z inicjatywy Komitetu.